Tvoje staré boty na hory už další túru nezvládnou? Nebo máš naopak doma bot tolik, že nevíš které vzít dřív? Připravili jsme pro tebe článek, který ti pomůže s výběrem obutí pro naše společné výpravy, ale i tvé vlastní toulání světem.
Měkčí bota je příjemná na zpevněném čistém povrchu. Tužší bota si lépe poradí s těžkým nákladem na zádech, se sutí pod nohama a ještě zmírní únavu tvých chodidel v náročných podmínkách. Chůze v tuhých botách po asfaltu je nic moc zážitek, stejně jako řemínkové mačky v kombinaci s příliš měkkýma botama.
Němečtí obuvníci zaměření na outdoorové boty používají stupnici tuhosti mezipodešve. Tenhle „A-B-C-D systém“ použijeme pro doporučení těch správných bot pro tvá dobrodružství a ještě přidáme pár tipů navrch!
Kategorie A - Pěkně v klídečku
Tyhle boty jsou nejměkčí a super pohodlné. Skvěle se ti budou hodit na jednodenní výlety, procházky přírodou nebo túry po zpevněných cestách. Jsou lehké, dobře se v nich chodí a tvoje nohy budou spokojené i po celodenním výšlapu. Ideál na nenáročnou turistiku, nebo poznávací výpravy. Často jsou textilní pro maximální míru prodyšnosti a nízkou hmotnost celé boty.
Do vlhkého podnebí se hodí boty s nepromokavou membránou, které nejen že budou dobře odolávat vlhku, ale budou také rychleji vysychat. U nízkých bot je membrána diskutabilní, protože se ti do boty dostane spousta vlhkosti kolem kotníku. Do sychravých podmínek doporučujeme nepromokavé ponožky Dexshell!
Expe Pro Tip: Tyto boty skvěle suplují běžecké trailové boty. Nabízí skvělou prodyšnost, podešve dobrou přilnavost a technicky méně náročném terénu bude tvoje noha po celodenním prozkoumávání nových krás světa méně unavená.
Kategorie B - Pro zapálené trekaře
Tady už mluvíme o botách, které zvládnou nezpevněný terén. Jsou trochu tužší a skvěle se hodí, když plánuješ delší túry nebo si bereš batoh okolo 10-15 kilo. Je to taková zlatá střední cesta - chůze v nich je pořád pohodlná a nabídnou ti už i slušnou stabilitu v terénu. Tady už převažuje celokožený svršek boty s gumovou obsázkou minimálně na špičce.
Expe Pro Tip: Tyhle pohorky už zvládnou i řemínkové mačky, takže v nich v pohodě zvládneš klasické ledovcové výstupy třeba v Alpách, ale i vícedenní trek!
Kategorie B/C - Trekový evergreen
Opravdu tuhé turistické boty, které tě provedou s batohem i náročným terénem po delší dobu. Často jsou celokožené a po celém jejich obvodu najdeš silnou gumovou obsázku, která chrání svršek boty před poškozením od maček a ostrého kamení.
Expe Pro Tip: Zvaž nákup těchto pohorek, protože excelují převážně jen na dlouhých a náročných trecích. Zvládnou i lehčí terén, ale tvoje nohy dostanou celkem zabrat. Oceníš je naopak při používání řemínkových maček.
Kategorie C - Vzhůru na vrcholy
U těchto bot je hlavní změnou zesílená mezipodešev a hranka na patě, která umožňuje použití poloautomatických maček. Tohle je nejlepší volba pro vysokohorskou turistiku v Alpách. Boty bývají poměrně lehké díky konstrukci kombinující umělé a přírodní materiály a dostatečně tuhé pro pohyb na ledovcích. V těchto botách už zvládneš i lehčí ledy a mixy!
Expe Pro Tip: Tyhle boty mívají měkčí směs podešve kvůli přilnavosti na skále, tak si je šetři na lezecké výpady do hor. Při častějším používání jejich vzorek podrážky mizí před očima.
Kategorie D - Pro ty nejvyšší cíle
Tahle kategorie je překvapivě široká. Primárně ji určuje mezipodešev tuhá tak, aby se v těchto botách dalo lézt i v náročném terénu v mačkách. Dalším prvkem typickým pro tuhle kategorii je hranka na mačky i na špičce boty, která ti umožní použít automatické mačky (ze všech nejméně stahují nárt nohy a neomezují tak cirkulaci krve). Proč je tato kategorie tedy široká? Spadá do ní celokožená pohorka pro jednoduché výstupy v Tatrách, ale i speciály pro pohyb na nejvyšších horách světa.
Expe Pro Tip: Jak se v kategorii D zorientovat? Pojďme na to!
- Celokožené jednoduché boty kategorie D budou nejpřesnější při lezení a nabídnou ti skvělou životnost a odolnost vůči mechanickému poškození. Ideální třeba na Mont Blanc!
- Syntetické jednoduché boty kategorie D mají většinou integrovaný návlek proti sněhu na zip, takže se nemusíš obávat otravného sněhu v botě. Takové boty už bývají objemnější.
- Syntetické dvojité boty už mají vyjímatelnou vnitřní botičku, a odizolovanou stélku, které přidají na tepelném komfortu při používání ve vysoké nadmořské výšce. Botičku můžeš na noc vzít do spacáku a ráno si ušetříš krušné chvíle se zmrzlými botami.
- Výškové „8000“ boty jsou nejobjemnější, nejteplejší, nejnákladnější, ale jsou nutností, pokud to s vysokými horami myslíš vážně. Často mají dvě vyjímatelné botičky. Z našich zkušeností důležité třeba na Aconcaguu.
Na co myslet při výběru?
Zamysli se nad tím, kam nejčastěji chodíš a co plánuješ. Jestli jsi začátečník, určitě si nejdřív vyzkoušej kategorii A nebo B. Postupně, jak budeš nabírat zkušenosti a pouštět se do náročnějších túr, můžeš přejít na specializované boty. Hlavně si dobře rozmysli, kolik toho obvykle nosíš v batohu a v jakém terénu se nejčastěji pohybuješ.
Věř nám, že když si vybereš správné boty, užiješ si každý výlet mnohem víc. Zkrátka: podle tvých posledních výprav, nebo plánů na blízkou budoucnost vytipuj, jakou botu bys využil nejčastěji. Vlastnictví více než jednoho páru takových bot se nejspíše stejně nevyhneš. :)
Jak zkoušet boty?
Ať už si pro boty jdeš vyzkoušet na prodejnu, nebo ti je dovezli z e-shopu, tak pamatuj na tyhle zásady zkoušení bot na hory. Za sebe můžem doporučit zkoušení bot na prodejně, protože ti bude personál k ruce, můžeš vyzkoušet více modelů a velikostí a šance pro objevení té pravé boty pro tvou nohu bude na tvé straně!
- K večeru bude tvá noha po celém dni nejopuchlejší (ano, jako na treku), takže ideální čas na zkoušení bot je večer!
- Dobrá ponožka je základ na trek, ale i na zkoušení bot. Zkoušej přesně ty ponožky, které používáš ven a třeba ty stejné ortopedické vložky, bez kterých nedáš ani ránu.
- Boty rozvázané nazuj a zakopni patu boty do země, aby se tvá pata usadila na místě. Pak začni se pozvolným utahováním tkaniček od spoda nahoru. Boty si zavaž pevně, ale dostatečně volně na to, aby byla noha v pohodlí.
- Přibliž se co nejvíc reálnému použití: večer obleč vlněné ponožky, nahoď na záda podobně těžký batoh, jako nosíš na horách a zkoušej.
- Pokud to okolnosti dovolí, vyzkoušej si boty při chůzi do i z kopce. Bota by měla být ve špičce vždy trochu větší. Jde o rezervu prostoru při sestupu, při opuchnutí nohy a taky pro ideální prokrvování nohy.
Hlavně ať boty dobře vybereš a chodí se ti v nich příjemně!